קץ לבידודה של סוריה

מאת גרשון בסקין

25 ספטמבר 2007

הדפסה

שלח/י

ירושלים כל חודשי הקיץ רעמו שוב תופי המלחמה משני צידי הגבול ברמת-הגולן. מומחים צבאיים העריכו שבשלב זה ישראל וסוריה אינן מעוניינות באמת לפתוח במלחמה. החשש העיקרי היה שאיזו התגרות תהפוך את המלחמה לבלתי-נמנעת.

הטיסה שביצעה ישראל באחרונה מעל שטח סוריה היא בדיוק אירוע מהסוג שעלול להצית הרפתקה צבאית שאיש אינו מעוניין בה. אפשר לקוות שהאירוע הזה יחלוף מבלי ששום צד ינקוט בפעולה צבאית נוספת. אך התקרית צריכה להבהיר עד כמה חשוב למצוא דרך יעילה להרגיע את החזית הצפונית. היא גם צריכה להצביע על החשיבות העליונה של קידום הדיאלוג ותהליך השלום האמיתי בחזית הישראלית-סורית.

ועידת השלום שיזמה ארה"ב, המתוכננת לנובמבר, תספק מן הסתם את ההזדמנות הטובה ביותר לשנות את המגמה המסוכנת כל-כך ביחסי ישראל-סוריה. אם ארה"ב תזמין את סוריה לוועידה, עשויה להיווצר תנופה מהסוג שיוביל לשינוי כיוון. המכשול העיקרי בפני שיתופה של סוריה הוא עמדתו של ממשל בוש, ולא עמדת ישראל.

וושינגטון הציבה לדמשק מספר תנאים מוקדמים למגעים עם משטר אסד. סוריה צריכה לסגור את הגבול שלה עם עיראק, כדי למנוע את המשך ההתקוממות שגבתה קורבנות אמריקניים כה רבים; היא נדרשת גם למנוע העברת נשק לחיזבאללה, לסגור את משרדי החמאס והג'יהאד האיסלאמי בדמשק ולחדול מהתערבותה בפוליטיקה הלבנונית.

על פי מה שנודע לי בשיחות עם גורמים רשמיים סוריים ומאנשים שנפגשו באחרונה עם הדרגים הבכירים ביותר בסוריה, דמשק בהחלט להוטה לקבל הזמנה לוועידה בוושינגטון. גורמים סוריים בכירים ואנשים המקורבים למשטר אמרו לי ולאחרים שסוריה אף מוכנה להיענות לדרישות ארה"ב במסגרת עסקת השלום עם ישראל והבטחה ליחסים פתוחים וחיוביים עם ארה"ב.

ואולם, סוריה לא תוותר בשום עניין כתנאי מוקדם לתהליך, שכן מבחינתה אלה הקלפים היחידים שבידיה, ועל כן היענות לדרישות ארה"ב צריכה להיות תוצאת התהליך ולא תנאי מוקדם להתחלתו.

אפילו דיווחי המודיעין הישראלי קובעים שסוריה מוכנה להמשיך במשא ומתן הישיר הרשמי עם ישראל. כל מי שמעורב בנושא יודע מהם קווי המתאר של ההסכם האפשרי החזרת רמת-הגולן תמורת שלום מלא ואמיתי עם ישראל.

אחדים מהישראלים והאמריקנים שהשתתפו בפגישות במסלול ב', שהתקיימו בהסכמתם של גורמים בכירים בדמשק, הבחינו בגמישות גדולה יותר בעמדותיה של סוריה ביחס לצרכיה הביטחוניים של ישראל ולשאלות אסטרטגיות אחרות כגון שאלת המים.

אנשים המשוחחים דרך קבע עם גורמים רשמיים בסוריה אומרים, שדמשק לא רק מוכנה אלא אף להוטה להתנער מהברית שלה עם איראן. על פי המידע שבידינו, סוריה תהיה מוכנה לנקוט צעדים ממשיים להגבלת כוחם של החיזבאללה והחמאס. אבל כל זה יתאפשר רק כחלק מעסקה עם ישראל ובשיתופה ובמעורבותה של ארה"ב.

סוריה מוכנה להחליף את הברית שלה עם איראן בברית חדשה עם ארה"ב, כל עוד המהלך יכלול את חידוש המסלול הישראלי-סורי והתקדמות לקראת הסכם על החזרת הגולן.

ברור לגמרי, שאם ארה"ב וישראל לא ייכנסו לתהליך עם סוריה, דמשק תוכל לחבל בכל התקדמות בחזית הישראלית-פלסטינית. וסביר מאוד שתעשה זאת אם ימשיכו לבודד אותה. מנקודת ההשקפה שלה, לא תהיה כמעט שום סיבה להימנע מכך. המשך בידודה של סוריה על-ידי ארה"ב וישראל מעמיד בספק את הסיכוי להצלחתו של המסלול הישראלי-פלסטיני המחודש.

מנקודת השקפתה של סוריה, הממשל האמריקני מעוניין יותר בשינוי המשטר בדמשק מאשר במגעים עם הנהגת המיעוט העלאווי. אך כמעט כל המומחים לענייני סוריה שאני מכיר סבורים, ששינוי משטר בסוריה רק יהיה שינוי לרעה. לא יקום משטר ליברלי דמוקרטי יותר, כפי שממשל בוש מקווה, אלא כזה שיישלט, במקרה הטוב, על-ידי האחים המוסלמים.

ההרפתקה האמריקנית בעיראק צריכה לשמש למקבלי ההחלטות בוושינגטון ובירושלים אזהרה בכל הנוגע לניסיונות לכפות שינויי משטר.

המעורבות הסורית בפסגה בנובמבר חיונית להצלחת המפגש ולהצלחתה של כל התקדמות עם הפלסטינים. אני מאמין שהסורים יגיבו בחיוב לדיפלומטיה אמריקנית שקטה שתיצור את המנגנון שיאפשר להם להשתתף בוועידה. אני בטוח שאם הממשל יאותת לסורים שמסתמן שינוי חיובי ביחסי ארה"ב-סוריה, הסורים יוכלו לתרום לא מעט גם בנושא החטופים הישראלים בלבנון ובעזה. אפשר להרוויח הרבה יותר ממעורבותה של סוריה מאשר מהמשך הבידוד שלה.

למרבה הצער, בהתכתבות שהיתה לי באחרונה עם גורם בכיר מאוד בקביעת מדיניות הבית הלבן, קיבלתי את התגובה הבאה לרעיונות שהוצגו כאן:

"אני מודה לך על הדעות שהצגת, אבל אתה צודק: לא השתכנעתי. זהו משטר אכזרי [הכוונה לסוריה] הנמצא בברית אסטרטגית, ולא טקטית, עם איראן ומעורב בסיוע להרג אמריקנים בעיראק וסיוע לגורמי הטרור הפלסטיניים הגרועים ביותר, משטר המבקש נואשות להשליט שוב את מרותו על לבנון ומקדם לא רק דעות אנטי-ציונית אלא דעות אנטי-שמיות ברבריות ביותר. "

###

גרשון בסקין הוא מנכ"ל שותף ב"מרכז ישראל/פלסטין למחקר ולמידע" (אפקרי - www.ipcri.org). המאמר תורגם מאנגלית. הוא מופץ על-ידי שירות החדשות של "קומון גראונד" (CGNews) ואפשר למצוא אותו ב- www.commongroundnews.org.

פורסם במקור ב"גרוזלם פוסט" ב- 15 בספטמבר 2007, www.jpost.com.
הפרסום אושר על-ידי בעלי הזכויות.