"קרש-ההצלה" הפוליטי של אולמרט: אימוץ יוזמת השלום הסעודית

ד"ר יוסי בן ארי

17 באוגוסט 2006

נאום ראש הממשלה בכנסת בתחילת השבוע, ביטא באופן מאד מוחשי את הדרך הצפויה ביותר להתנהלותו "ביום שאחרי". לא, אף לא אחד ציפה שהנגעים הקשים בהם לקתה המלחמה, יגרמו לאולמרט לעמוד על בימת הכנסת ולהחזיר מרצון את המנדט שניתן לו לנהל את המדינה. מבלי להפתיע, רוה"ם הדגיש את התפוקות החיוביות של החודש האחרון, הרעיף מחמאות שיבח וחיבק, חיבוק דב, את כל שותפיו למאבק (צה"ל ומפקדיו; חברי הממשלה; חברי הכנסת; הציבור הרחב), אולי בתקווה שאם כולם יישבו בסירת הצלה אחת, לאף גורם לא יהיה אינטרס להטביע אותה. אבל, אם זו האסטרטגיה בה ינקוט אולמרט גם מעבר ליממה הראשונה של הפסקת האש, הוא יגלוש מהר מאד במדרון פוליטי תלול וישבור את שיא מינימום אורך הקדנציה של ממשלה מכהנת.

אולמרט עשה בתבונה משלא רמז אפילו בנאומו על תקפות תכנית התכנסות. נכון, בכדי לעשות כך הוא צריך היה להתנהל כ"פיל בחנות חרסינה", ודאי לאחר ה"פדיחה" שליוותה את התבטאותו בנושא בעיצומה של המלחמה. קשה להאמין שאפילו הוא עדיין אוחז בתכנית זו כאסטרטגיה שתלווה אותו בתקופת כהונת ממשלתו. יותר מכך - לא צריכה להיות לו שום בעיה להצהיר על נטישתה במפורש, גם משום שרוב העם התנגד לה עוד טרם תחילת העימות בצפון (על רקע לקחי ההתנתקות), גם משום ש"ועדת אברמוביץ" זיהתה ביישום התכנית קשיים רבים, אך בעיקר כיוון שלגיטימי לחלוטין לשנות תכנית מדינית בעקבות מלחמה, שתוצאותיה ואחריתה עדיין רחוקים מלהיות ברורים.

אך בכדי לעשות זאת ולשרוד את קרבות הסכינאות הפנימיים שכבר התחילו, חייב רוה"ם לנקוט מהלך ספקטקולארי שיקהה את הטעם המר שהותירה הרפתקת הצפון בציבור לגביו. אולמרט זקוק בדחיפות להצלחה או שינוי כיוון דרמטי. תיאורטית, הוא יכול לנקוט יוזמה במספר כיוונים:

לצורך זה, ראוי שרוה"ם יעיין שוב ביוזמת השלום הסעודית-הערבית ממרס 2002, שהתקבלה בבירות ע"י 22 מדינות הליע"ר ואושררה שוב לאחרונה. גם אם היא זקוקה לתיקון וליטוש נוספים, יש בה פוטנציאל להסדר כולל סופי בין ישראל ושכנותיה, לתועלת כל הצדדים.  יוזמה אזורית כזו, גם אם תחייב סיוע הקהילה הבינלאומית, עדיפה כעת על כל כינוס בשושבינות אמריקאית, כיוון שכל עוד בוש מכהן כנשיא, מעטים הסיכויים להגעה להסדר.

מגיע לעם כל מאמץ בכדי שלא להחמיץ הזדמנות למעט שקט. אם כך יעז, ראש הממשלה יוכל להתמודד ביתר עוצמה עם הגלים הצפויים עוד בעקבות סיום העימות בלבנון (איום ועדות החקירה ומחאת המילואימניקים המתחילה כבר לבצבץ) ולהקהות את חיצי הביקורת בגין חשדות לקבלת טובות הנאה ששוב מופנים לעברו על ידי התקשורת. אולמרט יוכל לקנות את עולמו ולשמר את כיסאו כראש ממשלה הרבה מעבר למועד הרשמי של סיום כהונת הממשלה הנוכחית.

 

תא"ל (מיל.) ד"ר יוסי בן ארי, מנהל משותף של היחידה האסטרטגית, איפקר"י