מרכז ישראל-פלסטין למחקר ולמידע (IPCRI) הוא ארגון ישראלי-פלסטיני משותף, אשר נוסד בשנת 1988 כדי לקדם את הפתרון של שתי מדינות לשני העמים שבסכסוך.

 

באיפקרי סבורים שפתרון זה משרת את האינטרסים האסטרטגיים והביטחוניים של שני העמים, ופועלים למען יישוב הסכסוך בדרכי שלום, תוך הדגמת עשייה יום-יומית משותפת.

 

איפקרי מנוהל במשותף על ידי ד"ר גרשון בסקין ומר חנא סניורא.

 

הפעילות של הארגון מתחלקת לכמה אפיקים המאורגנים במחלקות אלה:

 

המחלקה האסטרטגית עוסקת בסוגיות "הליבה" של הסכסוך עתיד ירושלים, הפליטים, ביטחון, גבולות, וכד'. צוותים ששותפים בהם ישראלים ופלסטינים בעלי ניסיון רחב בנושאי מדיניות, ניהול משא ומתן ותכנון אסטרטגי עובדים במתכונת של "סיעור מוחות". צוות המחלקה מוציא ניירות מדיניות אשר מופצים לקובעים מדיניות בשני הצדדים וכן לדיפלומטים מהקהילייה הבינלאומית.

 

המחלקה לחינוך לשלום עוסקת בהטמעת ערכי שלום, דמוקרטיה, ותרבות שלום על ידי הוספת תכנים ומערכי לימוד בנושאים אלה לשתי מערכות החינוך, בישראל ובפלסטין. המחלקה מארגנת סמינרים והשתלמויות למורים על חינוך לשלום ולדמוקרטיה. 

 

המחלקה למים ואיכות הסביבה מפגישה בין אנשי מקצוע ישראלים ופלסטינים העוסקים בנושאי ניהול משק המים, חקלאות, איכות הסביבה וכד'. חוקרים ישראלים ופלסטינים משתתפים במחקרים בינלאומיים על נושאים אלו. בימים אלה המחלקה מתכננת סמינר בינלאומי בנושאים אלו אשר ייערך ב-2009.

 

טיפול בזכויות אדם IPCRI  מטפל באופן מערכתי בסוגיות של הפרות של זכויות אדם.

 

 

המשרד של איפקרי פועל בטנטור על גבול ירושלים-בית לחם. איפקרי רשומה בישראל כחברה לתועלת הציבור וברשות הפלסטינית כארגון לא ממשלתי. בדירקטוריון החברה 17 נציגי ציבור. מר פואד ג'בר ומר רפי בנבנישתי משמשים יו"ר משותפים.