שירות החדשות של Common Ground למזרח-התיכון - המזרח-התיכון
  

שלושה רעיונות פרועים

מאת גרשון בסקין וחנא סיניורה

21 אוגוסט 2007

מזכר אל:
ראש הממשלה אולמרט
שרת החוץ לבני
שר הביטחון ברק

הנשיא עבאס
ראש הממשלה פיאד
שר ההסברה מאלכי

הנידון: שלושה רעיונות פרועים

מנהיגים יקרים,
אם יש אמת בדיווחי החדשות על התקדמות של ממש בשיחות על עקרונות הסדר הקבע, כולכם ראויים לברכה. אחדים מהרעיונות המוצגים בתקשורת חיוביים בהחלט ומעידים על התקדמות אמיתית המבוססת על גמישות מוחשית ורצון כן למצוא פתרונות.

להלן שלושה רעיונות פרועים המבוססים על חשיבה "מחוץ למסגרת", העשויים לסייע בתרגום חלק ממה שהושג לצעדים מוחשיים. את הצעדים האלה ניתן ליישם כבר כעת ומימושם יחזק לא רק את התהליך אלא גם את המנהיגות שלכם מול העמים שלכם ואת יכולתכם לשכנע את הציבור לתמוך בתהליך. כל שלושת הרעיונות פרועים למדי, אבל אפשר לקבל ולקדם אותם, והם עשויים לתרום תרומה של ממש. והרי הם:

1. ירושלים

על-פי הדיווחים, במסגרת הסכם על ירושלים יהיה מעין סמל רשמי, אולי דגל, שיעיד על שליטה מוסלמית/ערבית במקדש אל אקצה/הר-הבית. שני הצדדים יכולים להסכים כבר עכשיו, שהנשיא עבאס יזמין את כל מנהיגי מדינות הליגה הערבית להתארח אצלו ולהתפלל במסגד. ישראל לא תציג שום דרישה למפגשים עם המנהיגים ולא תנסה לנצל את ההזדמנות לצילומים חגיגיים איתם. זו תהיה הזמנה של הנשיא עבאס, והמוזמנים יגיעו לירושלים בתור אורחיו (בהסכמה, סיוע והכרה של ישראל). תארו לכם את המראה של כל מנהיגי מדינות הליגה הערבית מגיעים לאל-אקצה, כשהנשיא עבאס בראש! הנשיא הפלסטיני יפיק מהאירוע רווח מיידי, גם בקרב עמו וגם ברחבי העולם הערבי. ישראל תצא נשכרת גם היא, ותזכה להכרה ולתודה על כך שאפשרה לקיים את האירוע. זו גם תהיה עדות לצעד הולם לקראת מימוש יוזמת השלום הערבית. כדי להבטיח את הצלחת האירוע חשוב שירושלים לא תציג שום דרישה לביקורים של המנהיגים הערבים בישראל עצמה או למפגשים עם גורמים רשמיים ישראלים כל זה יכול לבוא, ואכן יבוא, בהמשך.

2. הפליטים

על בסיס ההכרה בכך שכל שיבה משמעותית של הפליטים הפלסטיניים תהיה שיבה למדינת פלסטין, יתכן שאפשר להתחיל וליישם את העיקרון הזה ולהציע לפליטים בלבנון לחזור כבר עכשיו לגדה המערבית. מצבם של אלה הפליטים הפלסטיניים בלבנון הוא הקשה ביותר והם הקבוצה בעלת הפוטנציאל הדליק ביותר בכל הפזורה הפלסטינית. ברור שלא כולם יקבלו את ההצעה, וברור גם שאין אפשרות מיידית לקלוט את כולם עכשיו. באחרונה נשמעים דיבורים על הקמת עיר פלסטינית חדשה בגדה המערבית, במטרה ליצור השקעות ומקומות עבודה. אם יקשרו את הקמתה של העיר החדשה הזו בהזמנת הפליטים הפלסטיניים בלבנון לשוב הביתה, תעלה שאלת הפליטים על המסלול הנכון. המהלך גם יזכה לתמיכה רבה של קהילת התורמים הבינלאומית ושל העולם הערבי והפזורה הפלסטינית. ברור שישראל צריכה להסכים להצעה, ועליה גם להסכים למסור אדמות בשטח "C" בגדה המערבית למטרה זו. זו הצעה שיישומה ידרוש מספר שנים, אבל אפשר לצאת לדרך במהירות ולתת ביטוי מוחשי למציאות החדשה בגדה המערבית, הנחוצה בדחיפות כה רבה.

3. המעבר בין הגדה המערבית לעזה

ראש הממשלה אולמרט כבר החליט שהוא מעדיף לחבר בין הגדה המערבית לעזה באמצעות מנהרה. על פי ההצעה המנהרה תיסלל בין תרקומייה לעזה ואורכה יהיה כ- 40 קילומטר. בעלות של כ- 25 מיליון דולר לקילומטר, מדובר בהוצאה של כמיליארד דולר. זו האפשרות היקרה מבין שלוש האפשרויות העיקריות (דרך עילית, דרך משוקעת או מנהרה) או השילובים האפשריים ביניהן. ברור לגמרי שלא יתכן תהליך שלום אמיתי שאינו כולל את עזה. ואולם, בהתחשב בנסיבות הפוליטיות הנוכחיות נראה שבלתי-אפשרי מכל וכל לשלבה בשיחות הנוכחיות על הסדר הקבע. כל ההסכמות שיושגו צריכות לכלול אפשרויות לשיתופה של עזה במועד מאוחר יותר. נקודה חיובית אחת בהקשר הזה היא שלגבי עתידה של עזה, לא עומדות על הפרק סוגיות טריטוריאליות של ממש. השיחות על עזה יצטרכו להתמקד בגבולותיה עם העולם, בנמל ובנמל-התעופה שלה וגם במעבר לגדה המערבית.

עושה רושם שהמציאות והתהליך הפוליטי מתמקדים כיום ביצירת ניגוד אמיתי בין עזה ולגדה המערבית, מתוך תקווה שמציאות חדשה של יציבות, ביטחון, פיתוח כלכלי, השקעות ותהליך שלום אמיתי בגדה יעודד את תושבי עזה לחתור לכיוון פוליטי שונה.

אפשר בהחלט להתחיל את בניית המעבר בין הגדה המערבית לעזה (מנהרה או שילוב כלשהו של הפתרונות) מכיוון הגדה המערבית. אפשר להשלים את הפרויקט עד מרחק כמה מאות מטרים מהרצועה, עד אשר אפשר יהיה לשלב שוב את עזה במציאויות הפוליטיות החדשות. אמנם יתכן שהעזתים לא יראו מייד את האור המפורסם שבקצה המנהרה, אבל הם יהיו מודעים בהחלט לכך שהפתח למנהרה קרוב מאוד.

בתקווה שתושבי עזה לא ינקטו יוזמה ויחפרו בעצמם מנהרה שתתחבר למנהרת הגדה המערבית, יהיה להם תמריץ אמיתי להבין שעליהם להסתגל לתנאים הבינלאומיים, כך שיכלו שוב להשתלב באופן מלא בתהליך המדיני.

שלכם בכבוד,
ד"ר גרשון בסקין וחנא סיניורה

###

גרשון בסקין וחנא סיניורה הם מנכ"לים שותפים של "אפקרי מרכז ישראל/פלסטין למחקר ולמידע." המאמר תורגם מאנגלית. הוא מופץ על-ידי שירות החדשות קומון גראונד (CGNews), ואפשר למצוא אותו ב- www.commongroundnews.org.
פורסם במקור ב"רשת הערבית לתקשורת אינטרנט" ב- 8 באוגוסט 2007, www.amin.org.
הפרסום אושר על-ידי בעלי הזכויות.