יסודות להסכם מכה ב'

מאתחנא סיניורה  תאריך: 2007-07-16

ירושלים – אין ספק שרוב העולם הערבי, במיוחד ערב הסעודית ומצרים, שתי המעצמות הערביות החשובות מבחינה כלכלית וצבאית, רוצות ששתי התנועות הפלסטיניות, פתח וחמאס, ישקמו את יחסיהן החבולים, יחדשו את שיחות הפיוס, ובסופו של דבר יגיעו להסכם מכה ב', שיגדיר באופן ברור את הסדרי חלוקת הכוח על פי סדר הקדימויות הלאומי.

ערב הסעודית מילאה בעבר תפקיד כזה כשהצילה את לבנון מאסון מלחמת-אזרחים. לבנון שסועת המלחמות נחלקה בין תנועות פוליטיות ודתיות שנלחמו זו בזו על שליטה. הסעודים הצליחו לגבש את הסכמי טאיף, אשר העניקו ללבנון יציבות וחלוקת כוח פוליטי שהחזיקו מעמד עד למלחמת ישראל-לבנון השנייה ב-2006. ערב הסעודית והליגה הערבית מנסות לעדכן שוב את הסכם טאיף, כך שיענה על האתגרים של התפתחויות האחרונות באזור.

בפלסטין, הפגיעה בהסכם מכה מחייבת מאמצים נחושים חדשים מצד ערב הסעודית ומדינות ערביות נוספות כדי להתגבר על השבר האחרון ביחסי פתח-חמאס כתוצאה מהשתלטותה הצבאית של הזרוע הביצועית של חמאס, גדודי עז אל-דין אל-קסאם, על רצועת עזה. הסכם מכה א' סייע להרכיב ממשלת אחדות לאומית קצרת-מועד, אך לא פתר את בעיית המחלוקות הבסיסיות בנוגע לחלוקת הסמכויות הפוליטיות ומיסודה של תרבות של שותפות פוליטית.

כל מנהיגי הסיעות השונות בפתח ובחמאס מכירים בכך שהשבר האחרון פגע באחדות, בדימוי ובשאיפות הלאומיות של העם הפלסטיני. לאחר ההלם המחריד דורשים אנשים יותר צלולי-רוח בפלסטין ובעולם הערבי והמוסלמי מפתח ומחמאס להתגבר על ההתפרצויות הרגשיות וההאשמות הזועמות, שמסכלות כל סיכוי להגיע לעצמאות ולהשתחרר מן הכיבוש. מצרים וערב הסעודית הבינו מהר מאוד כי משימתן העיקרית היא לרפא את הפצעים העמוקים בתוך המחנה הפלסטיני. מצרים, שבכעסה החזירה מעזה את המשלחת הצבאית שלה אשר היתה מאוד מעורבת בשיחות הפיוס הפנים-פלסטיניות, החליטה שעליה לחזור ולקחת על עצמה את התפקיד הזה. ערב הסעודית, לאחר התייעצויות רציניות של המלך עבדאללה אל-סעוד עם הנשיא מובארק והמלך עבדאללה מירדן, דיברה במלים מאוד ברורות באוזני הנשיא עבאס על הצורך לחדש את השיחות עם חמאס. כאות למורת רוחו דחה המלך הסעודי פגישה בירדן עם עבאס, שבדיוק הגיע לעמאן לביקור מדיני.

גם בתוך תנועת פתח אומדים ומעריכים את קריסתם של הכוחות הנאמנים לעבאס בעזה. חילוקי הדעות בפתח צפו ועלו אל פני השטח, ומנהיגים מן הוועדה המרכזית, כגון האני אל-חסן, מתחו ביקורת על התנועה, ובתגובה ננזפו ונודו על ידי מנהיגים אחרים בפתח. הדיון הבריא אך המר הזה עשוי להוביל להקדמת כינוסה של הוועידה השישית של פתח כדי לארגן מחדש את התנועה, להזריק לה דם חדש ולבצע רפורמות מבניות דחופות על מנת שפתח יוכל להתמודד בבחירות הבאות, בכך שידיחו מנהיגים שהוכתמו בשחיתות.

בנקודת משבר זו וכהכנה להסכם מכה ב', הבלתי נמנע, יש להכיר ולהביא בחשבון את העובדות והיסודות החשובים הבאים: כל הקהיליה הבינלאומית ורוב המדינות הערביות והמוסלמיות תומכות ומבקשות לחזק את הנשיא שנבחר בבחירות דמוקרטיות מחמוד עבאס בתור קולם הלגיטימי של העם והרשות הפלסטינית. כמו כן, הנשיא עבאס וכהונתו צריכים לקבל את תמיכת חמאס כמפלגה האחראית על ניהול משא ומתן רשמי עם ממשלת ישראל.

ראש הממשלה סלאם פיאד, בראש קבוצה של טכנוקרטים עצמאיים, הצליח להביא לסיום החרם והסנקציות שעמדו בפני חמאס וממשלת האחדות. ראש הממשלה פיאד מסוגל לראשונה זה 15 חודשים לשלם משכורות מלאות לעובדי הרשות, והוא שב ומקבל מישראל כספים שהוקפאו. עד שמאמצי הפיוס ישאו פרי, או עד לקיום בחירות מוקדמות, ממשלת פיאד צריכה להישאר בתפקידה לפחות בשנתיים הקרובות כדי לייצב את הכלכלה, לאחד ולבצע רפורמות במשטרה ובכוחות הביטחון, ולהמשיך ברפורמות הנחוצות למימשל תקין. תפקיד זה, בברכתם של פתח וחמאס, עשוי לאפשר לפיאד תקופת כהונה שנייה אחרי הסכם מכה ב', אבל ברגע מכריע זה המשך כהונתה של ממשלת פיאד חיונית לכלכלה וליציבות הפלסטינית.

על ממשלת פיאד לדון שנית בעסקת בריטיש גז (BG)- חברת CCC, כדי ליצור קרן מיוחדת ל-15 שנים לשיקומה של רצועת עזה. נחוצים לפחות 250 מיליון דולרים לשנה כדי להפיח רוח חדשה בכלכלה של עזה. דבר חיוני נוסף הוא להעביר לעזה בששת החודשים הקרובים מים, מטורקיה או באמצעות התפלה. מחוות כאלה, שהן כה נחוצות, לטובת האוכלוסייה הפלסטינית בעזה יראו מעבר לכל ספק שלא מזניחים את עזה, ועשויות לסייע לחמאס לפתח להתפייס כדי לעבוד יחד להשגת יעדים לאומיים.

גם חמאס צריך להשתתף בתהליך קבלת ההכרעות. זוהי תנועה פוליטית חשובה שעד כה נשללה ממנה כל לגיטימציה. אין ספק שהיא עצמה פגעה בסיכוייה-שלה בכך שהשתמשה בכוח כדי להשתלט על עזה. על חמאס להדגיש את תפקידו הפוליטי, לא הצבאי. חמאס הביע נכונות לחדש את שיחות הפיוס עם פתח. כדי לפתור את מאבק הכוח עם פתח, חמאס צריך להסכים – במשך תקופת כהונתו של הפרלמנט הפלסטיני הנוכחי – לממש את כוחות הפוליטי המשותף מתוך אולם הפרלמנט, ולא להיות חלק מן המבנה הביצועי הנוכחי.
תקופה זו תסתיים כאשר יתקיימו בחירות כלליות חדשות בתום שיחות פיוס מוצלחות. בפרלמנט הפלסטיני שבו חמאס נהנה מרוב, הוא יוכל הוא יכול לפסוק נגד פעולות שאינן מתיישבות עם הקווים המנחים של הסכם מכה ב'. חמאס חייב לשדר סימנים ומסרים חיוביים לאויבים ולידידים כאחד. שחרורו של אלן ג'ונסטון, כתב הבי.בי.סי החטוף, זיכה את חמאס ביחסי ציבור טובים. עם שובה של המשלחת המצרית לעזה על חמאס לסכם מוקדם ככל האפשר עסקת חילופי אסירים עם ישראל כדי לסגור את פרשת החייל החטוף גלעד שליט.

###

חנא סיניורה הוא המנכ"ל-השותף הפלסטיני באיפקרי – מרכז ישראל/פלסטין למחקר ולמידע (www.ipcri.org). המאמר תורגם מאנגלית. הוא מופץ על-ידי שירות החדשות קומון גראונד (CGNews), ואפשר למצוא אותו ב- www.commongroundnews.org

פורסם במקור ב"ג'רוזלם טיימס" ב- 8 ביולי 2007, www.jerusalem-times.net
הפרסום אושר על-ידי בעלי הזכויות.