שטר חוב של שלום

מאתגרשון בסקין  תאריך: 2007-07-24

ירושלים פרופ' סרי נוסייבה, נשיא אוניברסיטת אל-קודס ומי שניסח יחד עם עמי איילון את המסמך המוכר בשם "המפקד הלאומי", הציע באחרונה דרך חדשה לקידום תהליך השלום הישראלי-פלסטיני הרדום.

נוסייבה הציע שאהוד אולמרט יפרסם שטר חוב לעם הפלסטיני, ובו יכריז על נכונותה של ישראל לקבל את שש הנקודות של הכרזת איילון-נוסייבה (ר' להלן) כבסיס לשלום עם כל ממשלה פלסטינית שתבחר באופן דמוקרטי.

הרעיון שמאחורי ההצעה הוא לקדם מגמה פוליטית שתהיה מקובלת על שני הצדדים ותתרום להתמודדות עם המשבר הפנימי הפלסטיני. מחמוד עבאס או כל מנהיג פלסטיני אחר התומך בשלום יציג לעם הפלסטיני את שטר החוב כמסמך הממתין לכך שהעם הפלסטיני יפרע אותו. המועמד הפלסטיני יזמין את העם הפלסטיני להצטרף אליו במסעו אל הבנק לפרוע את שטר החוב.

יוכרז על בחירות פלסטיניחת חדשות, ואפשר לקוות שייווצר גוף שבהנהגתו מספר משמעותי של אנשים התומכים בתוכנית איילון-נוסייבה. תוכנית זו תעמוד בלב הבחירות. נוסייבה משוכנע שכל מפלגה פלסטינית שתתמוך במסמך - לאחר שאולמרט יכריז כי זו הצעתה של ישראל - תזכה בבחירות.

וגם אם זה לא יקרה (וכאן טמון הסיכון העיקרי), גם אם הציבור הפלסטיני ידחה את ההצעה ויבחר שוב במפלגות המתנגדות לשלום, כולנו ניטיב אז לדעת היכן אנו עומדים. רוב הסיכויים שהלחץ הבינלאומי יוסר מעל ישראל, וסביר שהיא תחתור לנסיגה חד-צדדית אל גבולות הביטחון שלה. הפלסטינים יצטרכו למצוא בעצמם את דרכם קדימה, במצב שבו הקהילה הבינלאומית יודעת שהשלום לא נמצא על סדר היום שלהם. אם, לעומת זאת, יוקמו מפלגה וממשלה התומכות ברעיון הזה, כי אז יש דרך ברורה להתקדמות מהירה.

הצהרת העקרונות של איילון-נוסייבה כוללת את הסעיפים הבאים:

1. שתי מדינות לשני עמים: שני הצדדים יכריזו שפלסטין היא המדינה היחידה של העם הפלסטיני וישראל היא מדינתו האחת של העם היהודי.

2. גבולות: גבולות הקבע בין שתי המדינות ייקבעו על בסיס קווי ה- 4 ביוני 1967, החלטות האו"ם ויוזמת השלום הערבית (הידועה בשם היוזמה הסעודית). תיקוני גבול ייעשו על בסיס חילופי אדמות הוגנים ומוסכמים (1:1) בהתאם לצרכים החיוניים של שני הצדדים, לרבות ביטחון, רציפות טריטוריאלית ושיקולים דמוגרפיים. יתקיים קשר בין שני חלקיה הגיאוגרפיים של המדינה הפלסטינית הגדה המערבית ורצועת עזה.

לאחר שיכוננו הגבולות המוסכמים, לא יישארו מתנחלים במדינה הפלסטינית.

3. ירושלים: ירושלים תהיה עיר פתוחה, בירת שתי מדינות. חופש הפולחן וגישה מלאה למקומות הקדושים יובטחו לכול.

השכונות הערביות בירושלים יהיו תחת ריבונות פלסטינית, השכונות היהודיות יהיו תחת ריבונות ישראלית.

לשום צד לא תהיה ריבונות על המקומות הקדושים. מדינת פלסטין תוגדר כשומרת מקדש אל-אקצה בשם המוסלמים. ישראל תהיה שומרת הכותל המערבי בשם העם היהודי. הסטטוס קוו לגבי המקומות הקדושים לנוצרים יישמר. שום חפירה לא תתקיים בתוך המקומות הקדושים או תחתיהם בלא הסכמה הדדית.

4. זכות השיבה: על בסיס הכרה בסבל ובמצוקה של הפליטים הפלסטיניים, הקהילה הבינלאומית, ישראל והמדינה הפלסטינית ייזמו ויממנו קרן פיצויים בינלאומית לפליטים.

הפליטים הפלסטיניים ישובו רק למדינת פלסטין; יהודים ישובו רק למדינת ישראל.

הקהילה הבינלאומית תציע פיצויים לשיפור מצבם של אותם פליטים המעוניינים להישאר בארץ שבה הם שוהים או כאלה שיבקשו להגר למדינות אחרות.

5. המדינה הפלסטינית תהיה מפורזת והקהילה הבינלאומית תבטיח את עצמאותה ואת ביטחונה.

6. קץ הסכסוך: עם יישומם המלא של עקרונות אלה יבוא על סיומו הסכסוך הישראלי-פלסטיני ולא יהיו עוד תביעות של הצדדים זה כלפי זה.

אני משוכנע לגמרי שאלה עקרונות שיהיו מקובל על הרוב המכריע בממשלה הנוכחית בישראל וגם על רוב הישראלים.

ממשלת ישראל לא תידרש לשום פעולה על-פי התוכנית עד אשר תיבחר ממשלה פלסטינית התומכת בה גם היא. פרסום שטר החוב של ישראל יאפשר למחמוד עבאס ולתנועה הלאומית הפלסטינית להציג טיעון סביר לטובת בחירות חדשות, שמטרתן להשיג את תמיכת העם הפלסטיני.

כך גם אפשר יהיה להתמודד באופן חיובי עם המחלוקת הפלסטינית הפנימית. אם הציבור הפלסטיני יגיב בחיוב, ואם יהיה בכך צורך, יוכל גם ראש הממשלה אהוד אולמרט לקרוא לבחירות חדשות ולזכות במנדט מחודש.

סקרי דעת קהל בשני הצדדים מעידים שהתקדמות חיובית לקראת שלום תזכה לתמיכת רוב האזרחים בשני הצדדים. שתי המערכות הפוליטיות, הסובלות כיום מחולשה, יתחזקו אם יעלו על מסלול ברור המוביל לשלום, אשר מקובל על-ידי שני העמים וזוכה לתמיכתם.

תהליך מפת הדרכים לא הוכיח את עצמו כמנגנון המסוגל להניע את שני העמים אל השלום. נדרשת תוכנית חדשה, ולזו שהציג נוסייבה יש סיכויי הצלחה טובים. אין ספק שהיא תעניק לשני העמים תחושה מחודשת של תקווה.

###

גרשון בסקין הוא מנכ"ל שותף של מרכז ישראל/פלסטין למחקר ולמידע (www.ipcri.org). המאמר תורגם מאנגלית. הוא מופץ על-ידי שירות החדשות קומון גראונד (CGNews), ואפשר למצוא אותו ב- www.commongroundnews.org

פורסם ב"ג'רוזלם פוסט" ב- 16 ביולי 2007, www.jpost.co
הפרסום אושר על-ידי בעלי הזכויות.

שלח עמוד זה באימייל

הדפס עמוד