הדפסהחזרה

 

דרוש: מציל לי-ם

 

גרשון בסקין מחפש מנהיג לירושלים שאינו פוליטיקאי או מיליונר השואף להיות פוליטיקאי

 
גרשון בסקין | 2/6/2008 16:15
מדינת ישראל ציינה לפני שנה ברוב הדר 40 שנה לאיחוד העיר ירושלים אך אנו, תושבי הבירה, יודעים היטב כי מאחורי חגיגות הראווה מסתתרת אמת עגומה מאוד. מציאות החיים בירושלים כיום איננה מציאות של איחוד, כי אם של שסעים לאומיים, כלכליים, תרבותיים, דתיים ובין-דתיים עמוקים.

נכון להיום, ירושלים היא אחת הערים העניות במדינות ישראל. מחירי הדיור בה הם מהגבוהים ביותר בארץ, ואפשרויות הדיור לזוגות צעירים הולכות ומתמעטות. העיר סובלת מצפיפות, ממחנק ומהזנחה, רחובותיה מטונפים ולא ניכרת כמעט כל עבודת טיפוח של הגנים והמרחבים הציבוריים.

אמנם בשנים האחרונות חלה צמיחה מסויימת בחיי התרבות בעיר ואיכות ההיצע הקולינרי השתפרה באופן יחסי, אך גם בתחומים אלו ירושלים עדיין מציעה לתושביה ולמבקריה הרבה פחות מאשר אחותה הצעירה תל אביב.

יותר ויותר ירושלמים עוזבים את העיר. הולך ופוחת חלקם של הירושלמים הלא-חרדים אשר משתתפים בהליך הדמוקרטי של בחירת הנציגים לעירייה, בתוכם גם התושבים הפלסטינים של העיר הממשיכים להימנע מלנצל את זכותם להצביע, כיוון שבעיניהם סיפוח מזרח ירושלים לישראל הריבונית איננו חוקי.

הבחירות הבאות לראשות העיר ולעירייה יתקיימו בחודש נובמבר הקרוב. לירושלים דרוש ראש עיר הראוי לה - ראוי למה שירושלים יכולה להיות, ולא למה שירושלים הפכה להיות.
היסטוריה של משא כבד

ראש עיר הראוי לירושלים צריך להיות אדם המכיר בחשיבות השוויון בין כל תושבי העיר ופועל  מתוך כך לספק שירותים מוניציפליים נאותים לכל תושבי העיר - גם לאלה שאינם מצביעים בעדו ואף לאלה שאינם מצביעים כלל. ראש עיר הראוי לירושלים צריך להיות אדם שמטפח את צעיריה ומפתח את העיר עבור תושביה. ראש עיר שדואג לאיכות החיים בה, שומר בקפדנות על השטחים הפתוחים המעטים שעוד נותרו בה ומתנגד נמרצות לבניה בלתי מרוסנת המכלה את משאביה הירוקים של העיר.

ראש עיר הראוי לירושלים צריך להיות אדם המשרה השראה רוחנית, ערכית ואינטלקטואלית על תושביה. עמדתו בנוגע לשאלת חלוקתה או אי-חלוקתה של העיר היא בלתי רלוונטית לחלוטין, משום שההחלטה בסוגיה זו ממילא לא תתקבל ברמה המוניציפלית.

אין לנו, תושבי ירושלים, צורך במנהיג המבקש לזכות במשרה בזכות היותו מיליונר, המדבר גבוהה גבוהה על "איחוד העיר" אך כראש האופוזיציה בעירייה לא עושה דבר, ולו למראית עין בלבד, ליצירת שוויון לרבע מיליון התושבים הפלסטינים בירושלים.ראש העיר של ירושלים לא צריך להיות פוליטיקאי או מיליונר השואף להיות פוליטיקאי, המשוכנע כי בזכות עושרו שהושג באמצעים מפוקפקים הוא יכול לקנות את בית העירייה כפי שקונים קבוצות כדורגל. כמו כן, ראש עיר הראוי לירושלים אינו צריך להיות נציג סקטור כזה או אחר הנשלח למערכה הפוליטית כדי לגרוף משאבים שיועברו מאוחר יותר לידי קבוצה מצומצמת של האוכלוסייה.

ההיסטוריה של ירושלים מהווה משא כבד על כתפיה, ולא אחת כובד משקלה מצמצם את גדולתה של העיר לכדי משטמה שבטית אשר דוחקת יותר מדי אנשים טובים החוצה. כאשר ההווה של ירושלים והפוטנציאל החיובי שלה לעתיד יאפילו על עברה, אזי תוכל העיר להוות מוקד משיכה לאנשים טובים שיחיו בה חיים תוססים ומלאים.

חייב להיות במדינה זו אדם הראוי להיות ראש העיר של ירושלים. חייב להיות אדם שאוהב את ירושלים באמת, אדם כן ואחראי שהוא משכמו ומעלה ויכול לשאת את האתגר והשליחות הכרוכים במשימה, ולהתייצב מעל אוסף הפוליטיקאים הקטנים המנסים להידחק למשרה זו.

הכותב הוא מנכ"ל מכון איפקרי, מרכז ישראל-פלשתין למחקר ולמידע