שירות החדשות של Common Ground למזרח-התיכון - המזרח-התיכון
  

כאשר הבארות והמעיינות יבשים

מאת עלון איפקרי לענייני הסביבה

12 נובמבר 2007

ירושלים יותר מ- 230 אלף פלסטינים, רובם תושבי כפרים, אינם נהנים מגישה למים זורמים. הבעיה ידועהונמשכת זה שנים. מפתיע יותר לגלות שבישראל ישנם על-פי ההערכות כמאה-אלף איש, רובם תושבי כפרים לא מוכרים, הסובלים ממחסור דומה.

כיצד יתכן שבאיזור שאינו נטול משאבים הכלכלה הישראלית פורחת והרשות הפלסטינית נהנית זה יותר מעשור מגישה לכספי סיוע ניכרים הזכות האנושית הבסיסית של גישה למים נקיים נמנעת ממספר גדול כל-כך של פלסטינים וישראלים?

בכפרים הפלסטיניים והישראלים המקופחים יש מעיינות ובארות המספקים מים, אך בחודשי הקיץ רבים מאלה יבשים והתושבים נאלצים להשתמש במים ממיכליות. מים אלה יקרים (לפחות פי שלושה ממים זורמים) ולעתים קרובות הם מזוהמים. הכפריים מנסים לפצות על כך על-ידי שימוש מועט ככל האפשר במים המזוהמים, אך ההשלכות על ההיגיינה והבריאות ניכרות.

מובן שנעשו נסיונות לשפר את המצב. בעשרים השנה האחרונות ארגונים בגדה המערבית - כמו קבוצת ההידרולוגיה הפלסטינית, וורלד ויז'ן ואנר"ה - פעלו כדי לספק מקורות מים חלופיים למי שאינו מחובר למערכת המים המרכזית. רשות המים הפלסטינית והמקבילה הישראלית שלה פעלו יחד עם חברת מקורות בישראל כדי לחבר מספר יישובים למערכת המרכזית. אך לא די במאמצים האלה, והבעיה עומדת בעינה.

גם אם עלות החיבור של כל הכפרים הישראלים והפלסטינים למערכת מים מרכזית אינה זולה, קשה להאמין שהיעדר משאבים הוא שעוצר את ההתקדמות הנחוצה. גם אם קיימים צרכים רבים המתחרים על כספי הפיתוח באיזור, אפשר לצפות שיימצאו המשאבים הנחוצים לפרוייקטים התואמים את הרצון הפוליטי של ממשלת ישראל ושל הרשות הפלסטינית. ברור, כי לא ניתנה עד כה עדיפות לאספקת מים ליישובים כפריים באיזור.

יתכן שחלק מהסיבה לכך שהישובים אינם נהנים מאספקת מים לגיטימית היא שקשה להגיע אליהם ואין להם כוח פוליטי.

יתכן גם שקיימת הנחה מובלעת בחוגים הרשמיים, שמשאבי המים המוגבלים ידלדלו אם תוסדר אספקת מים לכל היישובים שאינם נהנים ממנה כיום. גם אם זה תרחיש אפשרי, לא יתכן שהתשובה לאספקת מוגבלת תהיה מניעת מים נקיים ממאות אלפי אנשים לאורך זמן. הרשויות יכולות לספק מים נקיים וטובים לשתייה על-ידי חפירת בארות, בניית תחנות שאיבה, ניצול מלא של אפשרות ההתפלה, ייבוא מים מארצות העשירות במשאב הזה והגברת המיחזור של מים אפורים למטרות חקלאיות.

השאלה אם כן עומדת בעינה אם יש מים, והקשיים הטכנולוגיים אינם בלתי אפשריים, וסביר שיהיה מימון, מדוע לא מטפלים בבעיה ביתר דחיפות?

מובן, כי אין לשאלה זו תשובה אחת. הסיבה הברורה ביותר היא חוסר-היציבות הבסיסי באיזור והמתחים הפוליטיים והחברתיים הרבים, המציבים אתגרים שונים בפני אלה המתמודדים עם בעיות מעשיות כמו אספקת מים. בצד הפלסטיני גם ישנו חשד מתמשך שישראל רוצה להמשיך לשלוט באספקת המים מסיבות בטחוניות ואינה מעוניינת באמת לשפר את המצב. כך או כך, הסברים אלה אינם מספקים תשובה מלאה.

בישראל כמעט כל היישובים שאינם מחוברים למערכת המים הם כפרים ערביים לא מוכרים, שנשללים מהם שירותים בסיסיים. כאן הבעיה היא חברתית-כלכלית לגמרי. באופן טיפוסי אלה כפרים שישראל קיוותה להעביר למקומות אחרים. במקרים כאלה, ממשלת ישראל אינה רוצה לספק שום שירות העשוי להוביל להתפתחות תשתית קבועה, אשר תהפוך את העברת היישובים לקשה יותר. ה"הגיון" של טיעון כזה אינו מכיר באופיה המתמשך של המחלוקת על הכפרים הלא-מוכרים. בעוד גורמים לאומיים ומקומיים מתמודדים עם הבעיה, הזכות הבסיסית למים נשללת מהאנשים החיים ביישובים זה עשרות שנים.

בפלסטין התוכניות לספק מים ליישובים מרוחקים מסוכלות בלי-הרף על-ידי האלימות, המובילה לסגרים, מונעת תנועה חופשית ומעכבת פעולות מעשיות בשטח. מקורות פלסטיניים טוענים שהגישה השלילית של הרשויות הישראליות המטפלות במים מחריפה את הבעיות, ואילו מומחים ישראלים טוענים שחוסר היעילות של הרשויות הפלסטיניות השונות הוא שמעכב פעולה חיובית. אין ספק שחוסר ההתקדמות מרפה את ידיהם של תורמים פלסטיניים, הבוחרים לעתים קרובות לתמוך בפרויקטים שנתפסים כיוקרתיים יותר מאשר המאמצים העמלניים לספק מים.

היעדר שיתוף פעולה יעיל בין הגורמים השונים המעורבים בנושא הוא בלי ספק סיבה לקושי. הרי בניגוד לכפרים הערביים הסמוכים אליהן, ההתנחלויות המוכרות בגדה המערבית נהנות מאספקת מים זורמים. נראה שאותם צינורות המשמשים לאספקת מים להתנחלויות יכולים היו לספק מים גם לכפרים. אך פתרון כזה ידרוש שיתוף פעולה חסר-תקדים בין שני הצדדים.

רשויות המים הישראליות והפסלטיניות צריכות לבחון שוב את הבעיה ולפעול יחד למציאת פתרון. אם באמת ירצו בכך, יוכלו לפעול בשיתוף עם תורמים ולהעסיק מומחים מקומים ובינלאומיים שיתרמו לפתרון יעיל וכלכלי של הבעיה.

יתכן שכדאי להקים ועדה מיוחדת המורכבת מכל בעלי העניין החשובים, שתתמקד לא בכתיבת דו"ח על הבעיה אלא בפעולה לפתרונה.

העובדה שכל-כך הרבה אנשים חיים כאן בלי מים נקיים היא עדות לאומללות השוררת באיזור. פתרון הבעיה ישרת את האינטרסים של ישראל ושל פלסטין, ובעיקר את האינטרסים של אלה הנאבקים מדי יום כדי למצוא מי-שתייה נקיים.

כעת, כשוועדת המים המשותפת מתכנסת שוב, מנהלי רשויות המים בשני הצדדים צריכים להוביל את המאמץ. הם יכולים להפעיל ארת כוחם ואת מרצם כדי להתמודד עם מצב העניינים העגום. אם יעשו זאת, יוכיחו שהישראלים והפלסטינים יכולים לפעול יחד למען טובת הכלל. העובדה שאלפי אנשים סובלים שלא לצורך ונשללת מהם הזכות האנושית הבסיסית למי-שתייה היא שערורייתית.

# # #

עלון זה הוא הראשון בסדרה שמטרתה להסב את תשומת-הלב לנושאים המשותפים לישראלים ולפלסטינים בתחום הסביבה והמים. המאמר תורגם מאנגלית. הוא מופץ על-ידי שירות החדשות של סרץ' פור קומון גראונד (CGNews), ואפשר למצוא אותו ב-
www.commongroundnews.org

פורסם במקור בעלון של מרכז ישראל-פלסטין למחקר ולמידע, נובמבר 2007, www.ipcri.org
הפרסום אושר על-ידי בעלי הזכויות