שירות החדשות של Common Ground למזרח-התיכון - המזרח-התיכון
  

כדי להציל חיים מנהלים משא ומתן עם השטן

מאת גרשון בסקין

03 מרץ 2008

ירושלים ישראל אינה מנהלת מו"מ עם מחבלים. האמת המקודשת הזו היא אחד הספינים הגדולים בהיסטוריה של הספינים. ישראל תמיד ניהלה מו"מ עם מחבלים והיא תמשיך לנהל איתם מו"מ כל עוד נמשיך לקדש חיי אנוש (יהודיים).

ישראל מנהלת מו"מ עם החיזבאללה בכדי לקבל מידע על שני חייליה החטופים. ישראל מנהלת מו"מ עם החמאס על שחרורו של גלעד שליט. אילו היה ניתן, ישראל היתה מנהלת מו"מ ישיר גם עם חסן נסראללה ועם חאלד משעל עצמם. אבל שניהם אינם מוכנים לנהל מו"מ ישיר והמתווכים מובילים הלוך ושוב את הצעותיה של ישראל. אין כמעט איש בישראל המבקר את עצם הרעיון של משא ומתן עם המחבלים האלה על שחרור החיילים החטופים. רוב הישראלים יהיו מוכנים לשלם מחיר גבוה מאוד תמורת שחרורם.

מדוע משא ומתן עם החמאס על הפסקת-אש העשויה להציל עשרות, ואולי מאות נפשות בישראל - פחות לגיטימי מאשר משא ומתן עם החמאס להצלת חיי אדם (יהודי) אחד?

מנהיגות החמאס בדמשק וגם בעזה שלחה מסרים, לפיהם היא מעוניינת בהפסקת אש עם ישראל. יובהר, כי הם מדברים על מה שמכונה בפיהם "טהדייה" או "רגיעה", ולא על מה שנקרא "הודנה", כלומר הפסקת אש ארוכת טווח המבוססת על ההיסטוריה והעיקרים האסלאמיים.

הטהדייה אמורה להיות קצרת מועד יחסית (כשנה), אף על פי שאין כללים לגבי מסגרת הזמן והיא יכולה להיות יותר או פחות ארוכה. אפשר גם להאריך אותה מעבר לתקופת ההסכם המקורית.

מנהיגות החמאס הצהירה בפומבי ובשיחות פרטיות, כי היא מוכנה לערוב לכך שכל הפלגים בעזה יקבלו עליהם את הטהדייה. המנהיגים אף אמרו כי הם רוצים שההסכם יהיה חלק מעסקת חבילה שתכלול חילופי אסירים ואת שחרורו של שליט, לצד הסכם על פתיחת מעברי הגבול בעזה, בעיקר בגבול עם מצרים.

החמאס מבין כי עליו להשיג הפסקת אש בטרם יגיע להסכם על שחרור שליט, כי ברגע ששליט ייצא מעזה לא תהיה למנהיגי החמאס שום הגנה מפני האש הישראלית. ולכן, סביר ביותר שלא תהיה שום עסקה לשחרור שליט שלא תכלול הפסקת אש. את העניין זה ניסיתי להבהיר לראש הממשלה אהוד אולמרט ימים ספורים לאחר חטיפתו של שליט, כאשר החמאס פנה אלי לראשונה עם הצעה להפסקת אש (לפני יותר מ- 600 ימים!).

החמאס גם מעוניין בעסקה בכל הנוגע לגבולות, כי בלי הסדר שיאפשר מעבר אנשים וסחורות לעזה וממנה האוכלוסייה שם שוב תפרוץ את הגבול, וההשלכות עלולות להיות נוראות.

מדיניות הסנקציות הכלכליות של ישראל הופעלה נגד האוכלוסייה בעזה בתקווה שהאוכלוסייה תפנה את כעסה כלפי מנהיגות החמאס. למדיניות זו מעולם לא היו באמת סיכויי הצלחה גדולים. יתכן שהיתה מצליחה יותר אילו חזו פתאום הפלסטינים בעזה בניגוד של ממש בין מצבם לבין ההתפתחויות בגדה המערבית, תחת הנהגתו של מחמוד עבאס. אבל מאז אנאפוליס לא הוסר אפילו מחסום משמעותי אחד ולא ניכר שיפור כלכלי בשום מקום בגדה המערבית מלבד רמאללה למעשה, אנשים מרגישים שההפך הוא הנכון.

פריצת הגבול ברפיח שהחמאס תכנן וביצע גרמה לעלייה חדה בתמיכת הציבור בממשלתו. הסיכויים שלחץ כלכלי ישראלי ישנה את המצב אפסיים; לחץ כזה רק יפעל עכשיו כבומרנג נגד ישראל ונגד עבאס, הנתפס בעיני פלסטינים רבים כמי שמשתף פעולה עם ישראל. לכן הנשיא הפלסטיני וראש הממשלה שלו מתבטאים כעת בפומבי ובאופן פרטי נגד הסנקציות הכלכליות.

גורם בכיר בלשכתו של עבאס סיפר לי שהוא מעוניין כעת בהסדר הפסקת אש עם החמאס. אמת, יש לו תנאים משלו להסדר כזה. בראש ובראשונה עבאס דורש להיות שותף למשא ומתן ולתוצאותיו, כך שיהיה ברור לכול שהוא נשיא פלסטין כולה, לרבות עזה. לא אופתע כלל, אם ידרוש מישראל שהסדר הפסקת האש יכלול גם את הגדה המערבית.

אם רוצים שהסכם הפסקת האש ישים קץ לירי הטילים על שדרות חשוב לכלול את הגדה המערבית, שכן אם ישראל תסמן ותחסל מנהגי פולטי או צבאי של החמאס או הג'יהאד האסלאמי בגדה המערבית לאחר שתיכנס לתוקף הפסקת האש בעזה, סביר שיהיה תגמול במתכונת ירי טילים מהרצועה והסכם הפסקת האש יהפוך לקצר מועד עד מאוד.

בלא הסדר הפסקת אש, הסבירות של פעולה קרקעית נרחבת של ישראל בעזה גבוהה למדי. בשלב כזה או אחר טיל קסאם יפגע במטרה משמעותית הסעת תלמידים, גן ילדים או מרכז קניות, חס וחלילה. מספר הנפגעים יהיה גבוה וממשלת ישראל תצטרך להגיב. במקרה כזה מספר נפגעי הקסאמים בקרב החיילים יעלה מאפס למי יודע כמה. הקורבנות בקרב הפלסטינים יימנו כנראה במאות - רבים מהם אזרחים חפים מפשע שמצאו את עצמם בקו הירי.

כל עוד תימשך הלחימה בעזה החמאס וכוחות אחרים שם ימשיכו לירות טילים על ישראל, ובקצב מוגבר; ובו ביום שישראל תחליט לצאת מעזה, סביר שיירו טילים נוספים - כדי להראות שכל כוחו ועוצמתו של צה"ל אין בהם די לרסק את נחישותם של הפלסטינים להילחם.

פעולה צבאית נגד עזה לא תשיג את היעד האסטרטגי של הפסקת ההתקפות משם על ישראל. רק הפסקת אש מוסכמת עם החמאס תעצור את הקסאמים.

###

גרשון בסקין הוא מנכ"ל שותף של מרכזי ישראל-פלסטין למחקר ולמידע (www.ipcri.org). המאמר תורגם מאנגלית. הוא מופץ על-ידי שירות החדשות של "קומון גראונד" (CGNews) ואפשר למצוא אותו ב- www.commongroundnews.org.

פורסם במקור ב"ג'רוזלם פוסט" ב- 25 בפברואר 2008, www.jpost.com
הפרסום אושר על-ידי בעלי הזכויות.