פרויקט הצלת אקוויפר ההר

 

 

 

 

הושג מימון להשלמת הפרויקט של הצלת אקוויפר ההר

 

IPCRI  -  מרכז ישראל/פלסטיi למחקר ומידע - המנוהל על ידי ד"ר גרשון בסקין ומר חנא סניורה, השיג מימון להשלים את חיבורם של כל בתי הכפר אום אל ריחן למערכת אקולוגית לטיפול טבעי בביוב.  המודל הזה ייבחן, ואם יניב את התוצאות המצופות, הוא יועתק לעשרות כפרים נוספים בגדה המערבית.  IPCRI השיג את התמיכה ושיתוף הפעולה המלא של מושל ג'נין, רשות המים הפלסטינית, המינהל האזרחי, וכמובן - של תושבי אום אל ריחן.

 

בינואר 2008 החל מהנדס המים ארנון גורן (מקיבוץ מעברות) בתכנית להצלת מאגר מי התהום של גב ההר, הנתונים בסכנת זיהום עקב חדירה של ביוב לא מטופל לתוכם, דבר שכבר פוגע במקורות המים העיקריים והאיכותיים ביותר של תושבי ישראל והרשות הפלסטינית כאחד.
הפתרון שיזם גורן בשיתוף עם IPCRI  הוא תכנית סניטרית במחיר "השווה לכל נפש" שמתבצע בכפרים על גב ההר. לפיילוט, נבחר הכפר הפלסטיני אום אל ריחאן הנמצא מעל היישוב היהודי קציר (תוואי ואדי ערה), באזור ה"תפר" שבין הקו הירוק לבין גדר ההפרדה.


הפיילוט יכלול 8 מתקנים ביתיים של בור רקב (Septic Tank) ליד כל בית, ואגן ירוק אחד     (Constructed Wetland)  שיהיה משותף לכולם. המתקנים המוצעים מקובלים ביותר בכל העולם והם בני קיימא, כלומר אינם צרכני אנרגיה (חוץ ממתקן שאיבה קטן הפועל על אנרגיה סולרית), ומופקים בהם קולחים ברמת איכות שלישונית גבוהה ביותר, המשמשים להשקיית עצי פרי ונוי.

 

 
אתר התכנית להצלת אקוויפר ההר

שיתוף פעולה בין פעילי סביבה, תושבי האזור ותושבי הכפר הוא מפתח ליחסי שכנות טובים, לפיתוח המודעות הסביבתית והחברתית ולפתרון בעיית זיהום אקוויפר ההר בפרויקט אחד.